X
 08.10.2020 Забава

Скелет од диносаурус продаден на аукција за 31,8 милион долари

Скелет на тираносаурус е продаден за неверојатни 31,8 милион долари на аукција. Продавач е филмското студио „20 сенчури“, а купувачот сè уште не е познат.

Инаку, комплетните скелети од диносауруси ретко се продаваат на аукција, а претходниот што бил продаден достигнал цена од 8 милиони долари.


Фото: Pixabay

Скелетот е висок 4 метри, а долг 12 метри и веројатно нема да го собере во обична дневна соба. Меѓутоа, некој што би потрошил 31,8 милион долари за скелет од диносаурус веројатно има и поголема дневна соба или просторија во која би го собрало скелетот.

Автор: Марк Серелс
Извор: cnet.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава