X
 08.12.2020 Образование

Наставниците може да тужат за неисплатените прекувремени часови. Од МОН велат да им се плати

Во речиси ниедна општина, односно училиште, не е исплатен додатокот на плата за прекувремените часови во образованието иако тоа е законско право на вработените, реагира Јаким Неделков, првиот човек на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). Според пресметките на СОНК, за месец октомври пари за прекувремен ангажман требало да земат околу 1.000 наставници во Македонија.
Од Министерството за образование и наука (МОН) велат дека оваа законска обврска мора да се спроведе и дека пари за исплата на прекувремени часови има во буџетот.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование