X
 09.02.2019 Наука

Дали некогаш ќе се изгради облакодер висок една милја?

Во 1956 година американскиот архитект Френк Лојд Рајт предложи изградба на облакодер висок една милја, кој би бил петпати повисок од Ајфеловата кула. Иако оваа голема кула никогаш не била изградена, денес низ светот се градат сè повисоки и повисоки згради.

Дали е можно некогаш да се изгради облакодер висок една милја, односно 1,6 километар? Истражете ја физиката што стои зад некои од највисоките згради и мегаструктури во светот.

Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука