X
 09.02.2024 Живот

Австралија со закон ќе забрани шефовите да им се јавуваат на вработените по работното време

Австралија ќе воведе закон кој на работниците ќе им даде право да ги игнорираат повиците и пораките од нивните шефови надвор од работното време, доколку немаат причина да се јават. Оние работодавци што ќе го прекршат правилото ќе мора да платат казни.

Таканареченото „право на исклучување“ е дел од измените на законот кои треба да ги заштитат правата на работниците и да помогнат да се воспостави рамнотежа меѓу работата и приватниот живот.

Повеќето сенатори рекоа дека го поддржуваат нацрт-законот, изјави министерот за вработување Тони Бурк. Се очекува предлог-законот да биде претставен во австралискиот парламент оваа недела.

- Сакаме едноставно да кажеме дека некој што не е платен за работа 24 часа на ден, не треба да биде казнет ако не е онлајн и не е достапен 24 часа на ден - изјави премиерот на Австралија, Ентони Албанес.

Слични закони веќе се во сила во Франција, Шпанија и други земји од Европската Унија.

Извор: Biznis.telegraf.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот