X
 09.10.2018 Живот

Се урна мост над Транссибирската железница

Во рускиот град Свободни во амурската област се урна мост над главната магистрална железница што ја поврзува Москва со Далечниот Исток.

Според руските медиуми, едно лице е повредено при уривањето на мостот.

Во моментот на уривање преку мостот поминувал камион, а возачот се здобил со повеќе повреди и е хоспитализиран.

Се претпоставува дека мостот паднал поради исклучително тешкиот товар што го превезувал камионот.

Локалните власти соопштија дека спасувачки екипи се на терен за да укажат помош, а во градот е воведена вонредна состојба.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот