X
 10.02.2021 Наука

Научниците најдоа генијално решение за искористените маски - ќе градат патишта со нив

Идејата дека милијарди луѓе користат по неколку маски неделно за време на оваа пандемија дефинитивно го вклучува алармот, но истражувачи од Мелбурн, Австралија, имаат решение.

Тие откриле дека додавањето милиони искористени маски за лице во мешавините за поплочување на патиштата, всушност, ќе ги намали трошоците за правење патишта, притоа пренасочувајќи милијарди маски од депониите директно во патиштата.

На само еден километар пат би биле потребни три милиони маски, а полипропиленската пластика што се користи за правење хируршки маски за лице за еднократна употреба ќе ги зголеми флексибилноста и издржливоста на патиштата.

Џи Ли и други научници од Кралскиот институт за технологија во Мелбурн и Техничкиот колеџ во Мелбурн го објавија својот труд во списанието „Наука за целата средина“, во кој се опишува развојот.

Новиот композитен материјал е мешавина од околу 2 отсто исечени маски со рециклиран агрегат од бетон - материјал добиен од отпаден бетон и други минерали од урнати згради.

Било откриено дека овој ултрарециклиран материјал е идеален за два од четирите слоја што обично се потребни за да се создадат патишта. Поплочувањето на двонасочен пат со ваков бетон и три милиони маски за лице би резултирало во пренасочување на 93 тони отпад од депониите.

Патиштата, всушност, добиле и поголема флексибилност, бидејќи полипропиленот помага да се зајакнат врските на честичките од урнатините. Крајниот производ е поотпорен на абење од нормалниот асфалт, а е и поевтин, под услов да постои метод за собирање маски.

Ли и неговиот тим направиле анализа на трошоците и откриле дека со 26 долари по тон, овој вид бетон чино околу половина од цената за ископување материјали од каменоломи и дури една третина од цената за испорака на користените маски до депониите.

Ли и неговиот тим бараат приватни партнери во индустријата или владите што сакаат да го искористат овој вид на патишта.

Извор: Good News Network
Фото: Royal Melbourne Institute of Technology
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука