X
 15.06.2024 Наука

Што открива проучувањето на китовите за климатските промени?

Китовите јадат мали планктони, кои пак се хранат со ситни растенија во мразот.

Бројот на овие планктони се намалува поради топењето на ледените гребени, природното живеалиште на грбавите китови. Поради ова, цицачите губат тежина.


Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука