X
 10.03.2023 Живот

Од 1 јули во Белгија ќе бидат забранети рекламите за казина и обложување

Долгоочекуваните ригорозни ограничувања за реклами за казина и обложувалници во Белгија ќе стапат во сила од 1 јули оваа година, како дел од тековните напори за сузбивање на зависноста и долговите.

Кралскиот декрет за остро ограничување на рекламирањето на коцкањето во Белгија беше потпишан од кралот Филип и објавен во белгискиот „Службен весник“ во средата, потврди министерот за правда Винсент ван Квикенборн.

- Одлуката е јасна: рекламирањето за коцкање ќе биде сериозно ограничено од 1 јули 2023 година. Ова е неопходно за борба против нормализацијата и тривијализирањето на коцкањето. Строгите правила веднаш ќе имаат влијание - рече тој и даде пример со случајот кога беше воведена забрана за рекламирање на тутунот.

Овие ограничувања почнаа со наметнување ограничувања на рекламите во весници на почетокот на 2022 година. Сепак, најновата мерка забранува рекламирање на различни платформи, од телевизија, радио и кина до списанија и весници.

Ќе биде забрането и рекламирање на веб-страници и платформи за социјални медиуми, како и постери на јавни места. Ван Квикенборн објасни дека се поставени строги етички и формални правила.

Владата тврдеше дека забраната, која доби критики кога првпат беше објавена, следи научни извештаи кои ја нагласуваат улогата што ја играат рекламите во поттикнувањето на зависностите од коцкање и намалувањето на долговите.

Иако правилата значително ќе го ограничат ширењето на рекламирањето за коцкање во јавната сфера, оние што активно бараат информации за коцкањето сè уште може да се соочат со поврзаното рекламирање.

Од 1 јануари 2025 година секакво рекламирање на коцкање ќе биде забрането на стадионите, а од 1 јануари 2028 година ќе биде ограничено и спонзорството на спортски клубови од компаниите за коцкање.

Извор: Brusselstimes.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот