X
 10.04.2019 Наука

Објавена е првата фотографија од црна дупка

Научниците ја објавија првата фотографија од црна дупка, која доаѓа од проектот „Ивент Хорајзон телескоп“ (ЕХТ), меѓународно партнерство формирано во 2012 година за да се обиде директно да го набљудува непосредното опкружување на црната дупка.

На големи конференции што се одржаа во Брисел, Сантјаго, Шангај, Тајпеј и Токио научниците ги открија првите резултати на ЕХТ.

Погледнете како изгледа црна дупка.

Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука