X
 10.06.2022 Наука

Откриен „скриен свет“ на морски животни во река под антарктичкиот мраз

Под огромната ледена плоча на Антарктикот, во пештера која личи на катедрала висока стотици метри, живеат роеви мали суштества слични на ракчиња. Овој новооткриен подводен екосистем до неодамна беше тајна заклучена во мразот.

Научници од Нов Зеланд го открија екосистемот на 500 метри под мразот во сомнително устие, на стотици километри од работ на ледениот гребен Рос.

Истражувачите од универзитетите во Велингтон, Окленд и Отаго, Националниот институт за вода и атмосфера („Нива“) и геолошките и нуклеарните науки истражувале каква улога може да има вливот во топењето на мразот предизвикано од климата. Но, кога пробиле низ мразот во реката, нивната камера била „нападната“ од водоземци, мали суштества од истата лоза како јастозите, раковите и грините.

2
Фото: NIWA / Craig Stevens

- Некое време мислевме дека нешто не е во ред со камерата, но кога фокусот се подобри, забележавме рој членконоги со големина од околу 55 милиметри. Направивме експерименти во други делови од ледената плоча и мислевме дека имаме контрола врз работите, но доживеавме големо изненадување - вели Крег Стивенс од „Нива“.

- Бевме воодушевени од животните што пливаа околу нашата опрема. Тоа значи дека таму има важен екосистем - додава тој.

река
Местото на истражување на Антарктикот/Фото: NIWA / Craig Stevens

Водачот на проектот, Ху Хорган од Техеренга Вака Викторија при Универзитетот во Велингтон, бил првиот што ги забележал животните откако набљудувал жлеб во мразот додека ги проучувал сателитските снимки на ледениот гребен.

Истражувачите веќе некое време знаат за мрежа на скриени слатководни езера и реки под ледените плочи на Антарктикот, но тие допрва треба да се испитаат, вели Хорган.

Извор: The Guardian
Фото: NIWA / Craig Stevens
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука