X
 10.07.2020 Живот

Неодоливи фотографии од младенчиња на лисици, видри, срни и други животни во нивните природни живеалишта

Оси Сааринен е млад фински фотограф кој се фокусира на дивите животни. Покрај тоа, тој има огромна страст за фотографирање на животни-бебиња, бидејќи тие имаат прилично невин изглед и честопати покажуваат интересно однесување.

Во текот на доцната пролет, кога животните веќе ги родија своите бебиња, Оси прави истражувања и открива различни места каде што е најголема веројатноста да живеат семејства на животни. Со своето знаење за животните во комбинација со години фотографирање на животинскиот свет, Оси успева да ги фати слатките и смешни моменти на новороденчињата и младенчињата од безбедно растојание без да ја наруши нивната мирна атмосфера.

Оваа работа понекогаш бара тој да остане во една позиција со часови за да добие само неколку фотографии. Сепак, неговиот напор се исплати!

ГАЛЕРИЈА

Извор: Bored Panda
Фото: Instagram | Facebooksoosseli.com
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот