X
 10.10.2018 Наука

Зошто сината боја е толку ретка во природата?

Сигурно сте слушнале дека не постои сина боја во природата. Тоа и не е баш вистина - постојат сини камења, сини води и секако синото небо. Но, сепак, сината е неверојатно ретка во природниот свет. Видеосеријата „Во ред е да се биде паметен“ објаснува зошто е така, започнувајќи со пеперутките.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука