13.02.2019 Образование

„Јахја Кемал“ домаќин на OWLYPIA-The Intellectuals' Challenge

Во просториите на ПСУ „Јахја Кемал“ на 9 и 10 февруари се одржа локалниот дел од меѓународниот натпревар OWLYPIA-The Intellectuals' Challenge. На натпреварот учествуваа 111 ученици од 11 до 17 години од Република Македонија и од регионот.

Целта на натпреварот е да се стимулира интелектуалната љубопитност кај младите и да се подобрат нивните академски вештини. Темата на натпреварот годинава е „Креативност над границите“. Учениците избираат еден од предметите на општествените науки, уметноста и музиката, литературата и културата, науката и технологијата, економијата и бизнисот и се подготвуваат за конкуренција со користење на ресурсите споменати од таа тема.
Натпреварот OWLYPIA продолжува на 17-20 јуни на Фицвилијам колеџ, Кембриџ во Англија и од 2 до 5 јули на „Харвард“ во САД.