X
 13.02.2020 Здравје

Колку долго коронавирусот преживува на површини, како се пренесува? ИЈЗ дава одговор на најчестите прашања

Новиот коронавирус, или Ковид-19, продолжува да се шири и да создава паника во целиот свет. Бројот на жртви и на заразени постојано се зголемува, а научниците се обидуваат да создадат вакцина против вирусот.
Инаку, коронавирусот за првпат е потврден и кај Македонец. Еден од тројцата Македонци на бродот „Дајмонд принцес“ кој е во карантин во Јапонија е заболен од овој вирус. Информацијата ја потврди Министерството за здравство.Тој е хоспитализиран во Јапонија.

Во меѓувреме, лекарите од Институтот за јавно здравје ги издвоија најчестите прашања и понудија одговори за новиот коронавирус.

Погледнете.
Насловна фотографија: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје