X
 22.10.2019 Култура

Крајот на филмот „Титаник“ што никогаш не го видовме

Филмот „Титаник“, проект на познатиот режисер Џејмс Камерон, бил озлогласен како најскапиот филм во историјата на киното, со буџет од 200 милиони долари, а потоа стана и првиот филм што заработи 1 милијарда долари и покрај едномесечната антикампања. Во антикампањата се тврдело дека овој филм бил осуден на пропаст.

Сите ја знаеме љубовната приказна од овој филм и сите стоиме на ставот дека би било поубаво кога крајот би бил поинаков. И бил поинаков, но во текот на монтажата бил исфрлен.

Како што обично се случува, на крајот се снимаат неколку алтернативни завршни сцени, и во зависност од реакцијата на публиката на пробните проекции се избира најдобрата. Овој пат Камерон се откажал од крајот што ќе го погледнете во продолжение бидејќи проценил дека дијалогот не е најдобар и дека не се вклопува во филмот.

Погледнете сами и проценете дали бил во право.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура