X
 13.07.2023 Живот

Среќниот и успешен живот се сведува на неколку едноставни работи, вели милијардерот Џеф Безос

Џеф Безос е основач на „Амазон“, вселенски турист и филантроп. Но, освен неговите годишни писма до акционерите и повременото учество на конференции, тој не се појавува често во јавноста.

Но, кога ги нуди своите лични перспективи, тоа привлекува внимание. Во продолжение прочитајте ги најкорисните животни совети на овој познат претприемач.

За моќта на љубезноста

Интелигенцијата е важна, но како што Безос научил растејќи со баба и дедо, интелигенцијата сама по себе нема да ве направи успешни.

Еве ја приказната што Безос им ја раскажал на дипломците од „Принстон“:

- Дедо ми возеше. А баба ми седеше на совозачкото седиште. Таа пушеше за време на овие патувања, а јас го мразев мирисот. На таа возраст, користев секаков изговор за да направам процени и да решавам аритметика. Така, го проценив бројот на цигари дневно, го проценив бројот на вдишувања по цигара итн. Кога се уверив дека стигнав до разумен број, ја ставив главата во предниот дел од автомобилот, ја чукнав баба ми по рамото и гордо реков: „За две минути по вдишување, си одземаш девет години од животот!“

Се сеќавам што се случи, а не беше тоа што очекував. Очекував дека ќе ме пофалат за мојата способност и аритметичките вештини. Наместо тоа, баба ми се расплака. Не знаев што да правам. Додека баба ми плачеше, дедо ми застана на страната на автопатот. Излезе од автомобилот, дојде до мојата врата и чекаше да излезам.

- Џеф, еден ден ќе разбереш дека е потешко да се биде добар отколку паметен - ми рече тој.

Размислете за луѓето што ги почитувате. Размислете за луѓето на кои им се восхитувате. Размислете за луѓето со кои сакате да сте во близина. Тие се паметни, реализирани личности. Но, што ги издвојува од другите? Љубезни се, дури и тогаш кога е тешко.

Интелигенцијата е подарок, љубезноста е избор. Можете да работите за да станете попаметни, но не можете да изберете да бидете интелигентни. Но, секогаш можете да изберете да бидете љубезни.

За работите што никогаш нема да се променат


Тешко е да се биде иновативен. Тешко е да се биде вистински лидер. Кратките патишта обично носат краткорочни придобивки. Тешко е човек да знае што ќе се промени.

Но, Безос не е загрижен за тоа што ќе се промени, туку е фокусиран на она што нема да се промени.

- Многу често го добивам прашањето: „Што ќе се промени во следните 10 години?“ И тоа е многу интересно прашање и многу честа појава. Речиси никогаш не го добивам прашањето: „Што нема да се промени во следните 10 години?“ И тврдам дека второто прашање е всушност поважно затоа што можете да изградите деловна стратегија околу работи кои се стабилни со текот на времето. Во нашиот малопродажен бизнис знаеме дека клиентите сакаат ниски цени и знам дека тоа ќе биде вистина и по 10 години. Тие сакаат брза испорака и сакаат широк избор.

Невозможно е да се замисли иднина за 10 години каде што ќе влезе клиент и ќе каже: „Џеф, види, го сакам Амазон, само посакувам цените да бидат малку повисоки“. „Го сакам Амазон; Само посакувам да испорачате малку побавно“. Тоа е едноставно невозможно.

Фокусирањето на работи кои нема да се променат не гарантира успех. Но, тоа обезбедува една од најдобрите основи за успех што можете да ги најдете.

За избегнување на доживотното каење

Кога луѓето размислуваат за нешто големо што сакаат да го направат, на пример, да започнат сопствен бизнис, да ја сменат кариерата, да се преселат во нов град итн., често размислуваат дали ќе зажалат за одлуката ако работите не тргнат како што треба, ако не испадне како што сакале.

Секој нов пат е неизвесен, иднината е непредвидлива. Нормално е да се плашите дека ќе зажалите што сте направиле нешто ново. Но, кога ќе погледнете наназад, обично се каете за работите што не сте ги направиле. Работа што не ја започнавте. Промената на кариерата што не ја направивте. Потегот што не го направивте.

Особено жалите за моментите кога не сте ризикувале.

Во повеќето случаи нашето најголемо жалење се всушност пропусти. Тоа се патишта кои не се движат и нѐ прогонуваат. Се прашуваме што би се случило. Жалењето што доаѓа еден ден кога посакувате барем да сте се обиделе е чувство што никогаш нема да го совладате.

Извор: 6yka.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот