X
 13.08.2020 Живот

Што би се случило со Лондон ако доживее модерен нуклеарен напад?

Минатата недела се одбележаа 75 години од атомските бомби фрлени на Хирошима и Нагасаки, Јапонија, од страна на американската војска, во август 1945 година.

Од 90.000 до 140.000 луѓе беа убиени во Хирошима и 60.000 до 80.000 во Нагасаки од двете нуклеарни бомби. До денес, „Мало момче“ и „Дебел човек“ се единствените две нуклеарни бомби распоредени во војна и се сметаат за мали во споредба со боевите глави во нуклеарните арсенали денес.

Нивната употреба предизвика нова нуклеарна доба во која суперсилите собраа големо количество моќно нуклеарно оружје.

Лондончани би имале само неколку минути пред да бидат предупредени за претстоен нуклеарен напад, велат експертите, а една бомба денес би била доволна за да го избрише целиот град.

- Ако интерконтинентална балистичка ракета би се упатила до Лондон, времето за предупредување би се мерело во минути, а не часови - вели д-р Линдон Бурфорд, постдокторски истражувач во Центарот за науки и студии за безбедност на Кралскиот колеџ во Лондон.

- Премиерот би имал само неколку минути за да стигне до безбеден бункер - вели тој.

Кога на 6 август бомбата „Мало момче“ била фрлена на Хирошима, температурите во близина на местото на експлозија достигнале речиси 300.000 Целзиусови степени - околу 300 пати потопло од печките што се користат за кремирање, така што луѓето во близина речиси веднаш испариле.

Но, силата на експлозијата и срушените згради ги убиле повеќето луѓе. Сепак, преживеаните од експлозијата и топлината биле изложени на огромни количини на зрачење што на крајот убило илјадници повеќе.

hirosima
Фото: Screenshot/YouTube

Според извештајот на Комисијата за жртви на атомски бомби, 6.882 испитани лица во Хирошима и 6.621 во Нагасаки биле 2.000 метри оддалечени од центарот на експлозијата, а претрпеле повреди од експлозијата и топлината, починале од компликации од синдром на акутно зрачење - сите во рок од 20 до 30 дена.

Во Хирошима, термичката топлина од бомбата предизвикала многу пожари и огнени бури. Огнената бура е феномен во кој огнот согорува со огромен интензитет, а ветровите од силите на невремето го хранат огнот.

Во случај на современ нуклеарен напад врз Лондон, штетата би била далеку поголема отколку во Хирошима и Нагасаки.

Нуклеарните оружја што постојат во денешниот арсенал се далеку помоќни од оние што се користеле во 1945 година, вели Мет Корда, истражувачки соработник за нуклеарниот информациски проект во Федерацијата на американски научници.

Боевите глави што ги бомбардирале јапонските градови на 6 и 9 август постигнале експлозии од 15-20 килотони.

- За споредба, денешното оружје може да достигне до 1.000 килотони - вели д-р Корда.

- Нуклеарната детонација на неколку стотици килотони над центарот на Лондон ќе уништи поголем дел од градот - додава тој.

Д-р Бурфорд вели дека е скептичен во врска со тврдењето на владата на Велика Британија дека може да одговори на единствената нуклеарна употреба во урбана област за да им помогне на жртвите од таквиот напад.

- Знаеме дека јонизирачкото зрачење има родово влијание - жените и девојчињата се несразмерно погодени од негативните ефекти. Не знаеме зошто, но тоа го кажува науката - вели тој.

Федерацијата на американските научници проценува дека околу 91 отсто од сите нуклеарни боеви глави се во сопственост на Русија и САД, при што секоја има околу 4.000 боеви глави во своите воени складишта.

Извор: Independent.co.uk
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот