X
 14.06.2020 Уметност

Бенкси предлага ново уметничко решение за статуата што беше срушена во Бристол

Во неделата демонстрантите во Бристол, Велика Британија, ја урнаа бронзената статуа на Едвард Колстон, трговец на робови од 17 век, и ја фрлија во реката Ејвон.

Статуата стоела во Бристол уште од 1895 година, но со текот на времето стана исклучително контроверзна - Колстон се смета и за почитуван филантроп и за трговец со робови, а имало и петиции за отстранување на статуата.

Одговарајќи и на критичарите и на приврзаниците на статуата, уличниот уметник Бенкси, за кој се верува дека е од Бристол, на својот инстаграм-профил објави ново дело на оваа тема. Но, илустрацијата, за која Бенкси објаснува дека е за оние на кои им недостига статуата и за оние на кои не им недостига, дава алтернативен предлог: подигнување на нова статуа од самите демонстранти и чинот на рушење на статуата.

- Да го извлечеме од водата, да го ставиме назад, да го врземе со јаже околу вратот и да направиме бронзени статуи од демонстрантите што ја симнуваат статуата. Сите ќе бидат среќни и ќе се одбележи славен ден - напиша Бенкси на „Инстаграм“.


Неодамна Бенкси претстави ново уметничко дело како поддршка на антирасистичките протести низ САД поради смртта на Џорџ Флојд на кое е прикажан портрет на Афроамериканец без лице и свеќа. Целата слика покажува како свеќата го пали американското знаме, покажувајќи како смртта на Флојд ги поттикна протестите низ земјата. 
Извор: CNN
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност