X
 14.06.2024 Здравје

Кое е најидеалното време за појадок?

Појадокот го прекинува периодот на ноќен пост. Го надополнува снабдувањето со гликоза за да ги зголеми нивоата на енергија и будноста, истовремено обезбедувајќи други основни хранливи материи потребни за добро здравје.

Сепак, може да биде тешко да стекнете навика да појадувате, особено ако не сте утринска личност. Всушност, една петтина од населението признава дека го прескокнува појадокот. Но, не само што треба да се почестите со хранлив појадок, туку треба да знаете дека има и совршено време за тоа.

Кое е најдоброто време за појадок?

Да стекнете навика да појадувате би било корисно за вас, па ако сте подготвени да ги искористите придобивките, нутриционист го споделува идеалното време за појадок. Со ова се согласува и поранешната спортистка и нутриционист Рајан Стивенсон, која во едно интервју изјавила дека генерално нема едно време за појадок, но очигледно постои упатство до кое треба да се придржувате.

Добро правило е да оставите најмалку 12 часа помеѓу вечерата и појадокот. Значи, ако ја завршите вечерата во 19:30, треба да почекате до 7:30 часот за појадокот.

Причина? Ова ќе помогне да се подобри здравјето на цревата и метаболизмот.

Која е најдобрата храна за појадок?


Доколку сакате да усвоите нова навика за појадок, ова се намирниците со кои треба да го започнете денот:

- јајца

- Грчки јогурт

- овесна каша

- чиа семе

- свежо сирење

– интегрален двопек

- сушено овошје

- зелен чај

– протеински шејк

– овошје.

Извор: n1info.hr

Фото: Freepik

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје