X
 20.02.2015 Култура

Кое е потеклото на Оскарот?

Било која личност којашто е заинтересирана за филмовите, знаат што значат Оскарите. Меѓутоа, доколку не направите истражување, голема е веројатноста да не ја знаете приказната позади златната статуетка.

Филмската академија во партнерство со IMDB ви ја донесува историјата на Оскарите - од самиот дизајнер кој ја извајал статуетката, до спорните приказни позади ова познато име.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура