X
 02.03.2015 Наука

Месечината, Венера и Марс во една фотографија

На 20 февруари некои среќници уживаа во драматичен астрономски танц помеѓу Венера, Марс и месечината. Овие три тела не биле толку близу од 2008 година.


Кевин Бурк го забележил настанот со една интересна фотографија. Бурк знаел за настанот, па барал локации денови претходно. Но, оваа фотографија била направена од неговиот паркинг.

Следниот пат трите тела ќе се сретнат на 5 октомври во 2017 година.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука