X
 19.03.2015 Образование

ФОТО: Средношколците протестираат

Денеска низ повеќе градови средношколците излегоа на марш и протест и со тоа сакаат да го изразат своето незадоволство од новиот концепт на државната матура со кој сите матуранти ќе треба да го полагаат предметот математика.


Вчера во Тетово протестираа учениците од гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, од економското училиште „8 Септември“, како и ученици од медицинското и од земјоделското училиште во овој град.
- Не секој ученик е подготвен да ја совлада математиката и таа не е важна за сите струки и факултети на кои планираат да продолжат средношколците - велат од Средношколскиот пленум.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ФОТОГРАФИИТЕ ТУКА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование