X
 10.10.2019 Технологија

Кинез најде начин како да го измами софтверот за распознавање лица

На интернет деновиве се појави видео на кое човек на главата носи венче со видеопроектор. Првично се мислеше дека „изумот“ бил користен во протестите во Хонгконг.

Не станува збор за некаков политички симбол или порака, туку просто за начин на избегнување на стапиците на софтверот за распознавање лица. Но, на никаков начин не е поврзано со протестите, како што првично се тврдеше, пишува „Дејли мејл“.

Венчето со видеопроектор на лицето на човекот проектира друг лик. Така, камерите за распознавање не се способни да ја идентификуваат личноста.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија