X
 27.03.2015 Култура

Највисоката зграда во Европа се гради во швајцарско село

Нова кула дизајнирана од архитектот Том Мејн од Лос Анџелес беше претставена неделава. Кога ќе се изгради, таа ќе биде највисоката зграда во Европа.


Каде ќе се наоѓа?

Москва? Лондон? Можеби Франкфурт?

Не. Кулата ќе „никне“ во малото местенце Валс во Швајцарија.


Кулата ќе има 80 катови. Таа е победник на натпревар спонзориран од одморалиште во местото. Хотелот со 107 соби ќе биде отворен во 2019 година.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура