X
 14.04.2015 Живот

Бил Гејтс: "Светот не е подготвен за следната епидемија"

Во 2014 година, светот успеа да избегне глобална епидемија на Ебола, благодарение на илјадниците несебични здравствени работници - плус, искрено, многу среќа.

 

gejts


Во ретроспектива, знаеме што требаше да направиме подобро. Но, како што предлага Бил Гејтс, сега е времето да ги ставиме сите наши добри идеи во пракса - од планирање на вакцина до тренирање за здравствен работник. Како што вели тој: „Нема потреба од паника, но треба да започниме“.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот