X
 13.05.2015 Култура

Фото: Виена со порака за толеранција пред Евровизија

Виена испраќа порака за толеранција со овогодинешната Евровизија. Недела пред самиот почеток на настанот, градот ги промени сообраќајните знаци на улиците.


Имено, за време на Евровизијата, во Виена ќе бидат користени сообраќајни знаци на кои има истополови двојки. Наместо неутралната фигура која ја на сообраќајните светла секаде, во Виена светлата се заменуваат со машки и женски истополови парови.


- Кампањата има цел да ја претстави Виена како отворен град, но и за подобрување на безбедноста во сообраќајот бидејќи необичните симболи го привлекуваат вниманието на возачите и пешаците, изјави портпарол на градот Виена.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура