X
 19.05.2015 Наука

Дипломиран студент случајно снимил звуци од "друг свет"

Секогаш е чудно кога научната фантастика престанува да биде научна фанатастика. Еден студент од НАСА испратил балон со инфрацрвени микрофони над Њу Мексико и Аризона, со кои успеал да сними бизарни звуци кои се чини како да излегле од филмот „Аlien“.

Балонот ги „фатил“ овие звуци на 22 милји над површината на Земјата. Нормално овие звуци не може да се слушнат бидејќи се на многу пониска фрекфенција од она што луѓето можат да го слушнат. Затоа снимката мораше да биде забрзана, со цел да може да се слушнат звуците.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука