30.06.2015 Наука

Првпат досега може да видиме како изгледа светот за бебето

Бебето може да препознава изрази на лицето на најмногу 30 центиметри оддалеченост од него. Секое лице кое стои подалеку е матно во очите на бебето. Ново истражување покажува како гледаат новороденчињата.

Истражување спроведено на Универзитетот во Осло кое беше објавено оваа недела открива како малите бебиња го гледаат светот околу себе и на колкава далечина од нив може да гледаат. Во истражувањето била користена нова технологија со која се симулирала визуелната перцепција на новороденчињата.

Така, дознаваме дека бебињата кои имаат 2-3 дена живот може да го видат лицето и да ги забележал изразите на лицето до 30 центиметри од нив, односно просечна оддалеченост од лицето на бебето и лицето на мајката додека тоа дои. Како што се зголемува оддалеченоста, сликата станува поматна и понепрепознатлива.

- Порано истражувачите пробуваа да проценат што точно гледа новороденчето, а за тоа користеле мирна слика, но вистинскиот свет е многу динамичен, па затоа користевме слики во движење - објаснува професорот Свејн Магнусен од Институтот за психологија на Универзитетот во Осло.

Подготвил: Драгана Петрушевска