X
 15.05.2020 Живот

Искуства на Македонки што се породиле во време на корона: „Полицаецот што нѐ застана на пат до болница се израдува повеќе од мене“

Да се стане мајка во време на Ковид-19 воопшто не е лесно. Секој поминат ден во вонредна состојба и самоизолација е идеален за прекумерно продуцирање „непотребни“ мисли - како ќе се одвиваат работите, колку е безбедно во болниците, кои опасности демнат, на какви ризици сме изложени, дали има простор за немир... За тоа што сè им се врти во главата на бремените пред породување, родилките и тазе мајките во ова време и како поминуваат, разговаравме со неколку од нив.
Ви ги пренесуваме искуствата на 3 мајки, една породена во државна установа, друга во приватна, а третата во болница во Германија.

Прочитајте ги на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот