X
 13.07.2015 Живот

Кои се најиновативните држави во светот?

Технолошката иновација е клучот за конкурентна и растечка економија, отклучувајќи ги главните придобивки од продуктивноста, овозможувајќи им на компаниите да се движат кон активности со повисока додадена вредност.

 

zemja


Годишниот извештај за глобална конкурентност на светскиот економски форум оцени 144 економии во светот на различни мерки на иновации - вклучувајќи го и квалитетот на научно-истражувачките институции за да создаде глобално рангирање.


Финска се јавува како најиновативна земја во светот, а Швајцарија е веднаш позади неа. Меѓу топ 10-те се појавуваат уште три европски земји - Германија, Шведска и Холандија.

Азиските земји исто така се појавуваат на листата со Јапонија, Сингапур и Тајван сите на одлични места. Израел и Америка ја комплетираат 10ка.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот