X
 03.08.2015 Живот

Одличен рецепт за зајакнување на меморијата пред испитот

Новото истражување наведува дека учењето за испит вечерта пред да си легнете може да биде добра тактика за сите студенти.

 

учење


Но, спиењето после учењето ги зголемува шансите два пати повеќе за да се присетите на претходно заборавените информации, наведуваат научниците, а се верува дека сонот му е од голема корист на нашите сеќавања и ја изострува нашата моќ на сеќавање.

Од испитаниците кои учествувале во истражувањето, се барало да се потсетат на измислени зборови пред да си легнат или после 12 часа кои ги поминале будни. Личностите кои се присетиле на зборовите пред спиење постигнале подобри резултати од оние кои биле будни 12 часа.

„Спиењето ги дуплира шансите да се потсетиме на материјалот кој претходно сме започнале да го учиме. Спиењето ги прави нашите сеќавања подостапни што покажува дека потсетувањето се подобрува во текот на спиењето“, смета Д-р Николас Думеј од Универзитетот во Егзетер.

Думеј верува дека до подобрување на сеќавањето доаѓа поради хипокампусот, делот од мозокот кој игра главна улога кога станува збор за потсетувањето. Во текот на сонот, претхоно стекнатите сеќавања повторно се рекреираат во делот на мозокот кој е задолжен за нивното помнење.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот