X
 10.08.2015 Култура

Фасцинантни места низ светот заштитени од УНЕСКО


Обединетите нации се познати по многу работи, но најмалку по својата работа за зачувување на културата. УНЕСКО (англ. United Nations Educational Scientific and Cultural Organization) го прави токму тоа. УНЕСКО е најпозната по својата задача за прогласување на светски заштитени културни места. Се работи за места (природни и изградени од човекот) кои се сметаат за културно значајни за човекот. Меѓу другото, тука се големите пирамиди во Гиза, Таџ Махал и друго.

Низ светот има илјадници места заштитени од УНЕСКО за кои никогаш не сме слушнале. Во галеријата пронајдете некои од нив.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура