X
 15.09.2015 Забава

Креаторот на Марио споделува неколку тајни за нашиот омилен водоводџија

Креаторот на Марио открива неколку тајни во врска со тоа како бил создаден Марио.

 

 супер


Во Јапонија, Марио оригинално бил познат како „Jumpman“ или „Човекот што скока“.

„Јас го викав Г-дин Видео“. Планот ми беше да го искористам истиот лик во секоја игра која ја правев“, вели тој.

„Всушност, луѓето од Нинтендо во Америка го измислија името Марио. 

 

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава