X
 12.10.2015 Наука

Како вирусот на грипот го напаѓа вашето тело?

Се приближува она време од годината кога грипот масивно започнува да го напаѓа нашето тело. Со помош на Роберт Крулвич и медицинскиот аниматор Дејвид Болински, направен е анимиран поглед за тоа што се случува кога вирусот го напаѓа нашето тело и создава милион други вируси и како имунолошкиот систем на крајот се справува со цел тој хаос. Видеото е убава демистификација на појавите што влијаат врз нашите секојдневни животи.

 

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука