X
 15.09.2015 Образование

Струшките училишта понатаму без струја, учениците на бојкот


Дури 7 основни училишта во Струга немаат електрична енергија од почетокот на годината. Причина за тоа е големиот долг на училиштата, кој изнесува повеќе од еден милион евра.

Наставниците реагираа во текот на изминатата недела и побараа решавање на проблемот со помош на државата, но ефектот не беше постигнат.

На седницата на Советот на родители денес беше договорено да се бојкотира првиот час во четврток и петок, а целосен бојкот на наставата е најавен од понеделник.

Засега часовите се одвиваат со скратено работно време, пренесува „Алсат-М“.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование