18.09.2020 Образование

Имаат ли училиштата услови за дневен престој во новата учебна година?

И едно дете да е, треба да се згрижи. Родители на деца од прво до трето одделение се револтирани што државата не обезбедува дневен престој за нивните деца во новата учебна година. Откако Владата ја укина мерката за ослободување од работа на еден родител од семејството на дете до десет години, социјалните мрежи вријат со ставови на родители и прашања – кој ќе се грижи за децата од 6 години, на пример, по часовите?

- Ако со новава одлука сакаат да дадеме отказ од работа за да си ги чуваме децата дома и да нѐ довeдат до раб на егзистенција, тогаш подобро нека ги отворат училиштата на 23 септември, со целодневна настава, па можеби некој ќе преживее. Не отвораат училишта, а нè враќаат на работа, веќе не знаат каде тераат - вели загрижен родител.

Прочитајте повеќе на ДЕЦА.МК.