X
 20.10.2015 Технологија

Иднината на дроновите

Во неговата лабораторија на Универзитетот во Пенсилванија, Виџај Кумар заедно со неговиот тим создадоа автономни воздушни роботи инспирирани од пчелите. Нивниот најнов чекор: Прецизно земјоделие, во кое рој роботи мапираат, реконструираат и го анализираат секое растение и парче овошје во овоштарникот, обезбедувајќи им витални информации на земјоделците кои можат да ги подобрат приносите и попаметно да управуваат со водата.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија