X
 02.11.2015 Култура

Неверојатните улични светилки во Ерусалим

Пешаците на плоштадот Валеро во Ерусалим можат да застанат и да се одморат под огромните цвеќиња кои самите се отвораат.

 

цвеќе


Инсталирани од „HQ Architects“ во 2014 година и именувани „Warde“, овие цвеќиња се отвораат во моментот кога некој се приближува и кога трамвајот застанува, осветлувајќи го депресивниот дел на градот.

„Овој проект е дел од напорите на општината да го подобри урбаниот простор во центарот на градот и лошата состојба на плоштадот. Целта на проектот не беше да се бори со хаосот, туку да го олесни урбаниот простор, ширејќи ги овие елементи кои изобилуваат со фантазија и со нивна помош да се разубави плоштадот“, велат архитектите.

 

 

Линк до галеријата


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура