X
 01.12.2015 Култура

Разлики помеѓу американскиот и англискиот јазик

Со оглед на местата низ светот во кои се зборува англискиот јазик, постојат голем број разлики. И покрај тоа што Америка и Велика Британија имаат доста заеднички нешта, постојат доволно разлики помеѓу овие две верзии на јазикот што некогаш предизвикуваат Британците и Американците да не се разберат меѓу себе. Ова се нивните разлики во јазикот.

 

razliki

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура