X
 21.12.2015 Култура

Најдобрите песни за 2015 година

Музичката историја имаше историски 12 месеци со вжештувањето на музичката атмосфера и продажбите на албуми и синглови кои рушеа рекорди благодарение на Адел после нејзината подолга пауза.

 

мадона

 

Како што самиот бизнис се соочи со огромни промени, новите пејачи и ветераните експериментираа со звукот, правејќи се` што можат да ја привлечат публиката. Со доаѓањето на крајот на 2015 година, веб страната „Rollingstone“ ги избра најдобрите песни за оваа година.

 

10. Drake, "Hotline Bling"

 


9. Alabama Shakes, "Don't Wanna Fight"


 

8. Built to Spill, "When I'm Blind"


 

7. Tame Impala, "Let It Happen"


 

6. Cold War Kids, "First"


 

5. Courtney Barnett, "Pedestrian at Best"


 

4. Ghost, "He Is"


 

3. Adele, "Hello"


 

2. Adam Lambert, "Ghost Town"


 

1. Madonna, "Ghosttown"


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура