X
 15.02.2024 Технологија

Дали знаете што значи ако добиете порака со кодот 14643?

Во последно време корисниците на „Вацап“ ја добиваат порака со кодот 14643. За почеток, добро е да се нагласи дека ова не е ништо негативно, туку токму спротивното.

Како што е објаснето на социјалната мрежа „Тик-ток“, зад оваа шифра се крие љубовна порака.


Имено, овие бројки ја кријат пораката: „Секогаш ќе те сакам“, а укажуваат колку букви има секој збор, се разбира, на англиски јазик:

1 = I/јас
4 = will/ќе
6 = always/секогаш
4 = love/сакам
3 = you/тебе

Често се случува младите со помош на различни нумерички кодови да сакаат да ја поедностават комуникацијата на социјалните мрежи.

Извор: B92.net

Фото: Pexels

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија