X
 15.05.2022 Култура

Уметница покажува како требало да изгледаат ликовите во „Хари Потер“ според книгите

Кога се споредуваат книгите со филмовите, книгите се речиси секогаш подобри. Тоа е така затоа што филмовите не можат да ги претстават настаните онака како што тие може да се објаснат со зборови и да се замислат при читањето. Освен тоа, често не се наоѓаат совршени актери за ликовите.

Една уметница од Виетнам која живее во Мелбурн, а која на интернет се претставува како Банана Ана, одлучила да користи вештачка интелигенција за да ги илустрира ликовите во „Хари Потер“ врз основа на описите во книгите.

Некои од ликовите наликуваат на оние што ги гледавме во филмовите, но некои се непрепознатливи.

Harry Potter book description characters (artbreeder)


Извор: Bored Panda
Насловна фотографија: Imgur
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура