X
 05.02.2023 Уметност

Неверојатни трансформации на згради и објекти со помош на уличната уметност

Уличната уметност е попопуларна и помејнстрим од кога било досега. Ако ви е потребен доказ, Бенкси е тука да ве потсети дека уличната уметност денес навистина е ценета.

Од огромни мурали до креативни графити, постои огромна почит кон уличните уметници во градовите низ светот. Во продолжение, овие улични мурали ќе ви покажат дека уличната уметност навистина може да ја промени целата околина.

1. „Знаењето зборува“, улична уметност во Грција

1

2. „Јулија и духовите“, Монпелје, Франција

2

3. 3Д-мурал во Познањ, Полска

3

4. „Ренесанса“, Ле Пиј ан Веле, Франција

4

5. „По должината на Лоара“

5

6. Џиновски мурал во Берлин

6

7. Фотореалистичен мурал во Глазгов, Шкотска

7

8. Целиот град пресликан во живописни графити, Палмитас, Мексико

8

9. Топарт, Будимпешта, Унгарија

9

10. „Фул мун“ хостел, Бристол, Велика Британија

10

Извор: Themindcircle.com
Фото: Patric Commecy
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност