X
 13.02.2016 Култура

Нова необична зграда во Јужна Кореја


Во Тегу, Јужна Кореја се гради нов театар кој ќе ја збогати градската култура. Зградата изгледа атрактивно поради нејзината форма, но и положбата - на полуостров во морето.

Природната морска околина влијаела на дизајнот за структурата. На одреден начин, зградата потсетува на брод сместен меѓу земјата и водата. Делови од зградата се проѕирни, а ентериерот е осветлен на начин со кој градбата потсетува на околината.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура