X
 30.03.2016 Технологија

Отстранет Twitter профилот на тинејџерскиот робот на Microsoft

Голем број научници сметаат дека вештачката интелигенција ќе го донесе крајот на човештвото бидејќи еден ден ќе стане попаметна од нас и ќе одлучи да не` уништи.

 

вештачка


Се чини дека така навистина е, но само затоа што така сме ја научиле.

Ова е Twitter профилот на Тај, тинејџерката робот на Microsoft која требаше да научи да зборува како просечна тинејџерка.

Она што беше уникатно за Тај е тоа таа ќе учеше од интеракциите со другите луѓе на интернет. Тоа беше вежба која Microsoft ја спроведе за да ги подобри своите софтверски услуги на клиентите, како и одлична можност за односи со јавноста.

Но, излезе дека профилот бил голема грешка бидејќи за помалку од еден ден, интернетот ја претвори во теорист на заговор, на која слаба точка му е Адолф Хитлер. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија