X
 26.04.2016 Наука

Зошто ги гризиме ноктите кога сме нервозни?

Без разлика дали станува збор за прв состанок, голем испит или важно интервју за работа, сите се нервозни понекогаш. Многу луѓе си ги смируваат нервите со чудни однесувања како „пукање“ на прстите, гризење на ноктите или тропање со нозете.

 

nokti


Очигледно, ништо од ова не го решава проблемот на вашата нервоза - па тогаш зошто многу луѓе го прават тоа? Видеото во продолжение ја открива науката позади тоа.

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука