01.05.2022 Наука

3Д-печатен фластер нуди 10 пати поголем имунолошки одговор од вакцината

Научниците од Универзитетот „Стенфорд“ и Универзитетот во Северна Каролина во Чапел Хил создадоа 3Д-печатен фластер за вакцина кој обезбедува поголема заштита од типичната вакцина.

Трикот е да се нанесе фластерот, кој е полн со имунолошки клетки, директно на кожата. Имунолошкиот одговор од фластерот за вакцина беше 10 пати поголем од вакцината испорачана во мускулот на раката со убод од игла, според студијата спроведена кај животни и објавена од тимот на научници во „Просидингс оф нешнл академи оф сајнсес“.

- Со развојот на оваа технологија се надеваме дека ќе поставиме основа за уште побрз глобален развој на вакцини, во помали дози, без болка и анксиозност - рече водечкиот автор на студијата и претприемач во технологијата за 3Д-печатење, Џозеф М. де Симон, професор по преведувачка медицина и хемиско инженерство на Универзитетот „Стенфорд“.

Резултатите од студијата покажуваат дека фластерот генерирал значаен одговор на Т-клетките и специфични антитела кој бил 50 пати поголем од вакцината дадена под кожа. Тој засилен имунолошки одговор би можел да доведе до штедење на дозата, при што вакцината со микроигла користи помала доза за да даде сличен имунолошки одговор како вакцина со игла и шприц.

vakcina
University of North Carolina at Chapel Hill

Предности на фластерот за вакцина

Пандемијата на ковид-19 е потсетник за тоа каква разлика прави навремената вакцинација. Но, примањето вакцина обично бара посета на клиника или болница. Таму медицинското лице ја зема вакцината од фрижидер, полни шприц со течната вакцина и ја инјектира во раката.

Иако овој процес изгледа едноставен, постојат прашања кои можат да ја попречат масовната вакцинација - од правилно складирање на вакцините до обучени професионалци кои можат да ја дадат вакцината.

Во меѓувреме, вакцините со микроигли кои се раствораат во кожата може да се испорачаат каде било во светот без посебно ракување, а луѓето можат сами да го нанесуваат фластерот.

Извор: Тhebrightside.news
Фото: University of North Carolina at Chapel Hill)
Подготвил: Тамара Гроздановски