X
 30.04.2016 Технологија

Не го пробувајте ова дома: Домашно направен ховербајк

Еден познат иноватор штотуку покажа дека логиката и искуството во инженерството не се доволни за создавање совршен изум. Колин Фурце изградил домашен летечки мотор, односно ховербајк.


„Леталото“ или „возилото“ се крева од површината, но без стабилност и малку контрола. Според него, тој размислувал за додавање систем за стабилизација, но моторите веќе едвај го кревале него од површината и секој дополнителен дел би бил претежок.

Проектот бил финансиран од „Форд“, кои сепак не им препорачуваат на ентузијастите да го пробаат ова дома.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија