X
 02.05.2016 Култура

Какво мислење имаат Јапонците за европските држави?

Исто како што европејците имаат стереотипи за Јапонците, така и тие имаат стереотипи за државите во Европа.


Ник Капур, професор по јапонски јазик и источноазиска историја на универзитетот „Rutgers“ во Њу Џерси се решил да создаде мапа на стереотипи кои Јапонците ги имаат за европските држави.

Од крајниот резултат дознаваме дека Норвешка е еднаква на луксузни затвори, Финска на Дедо Мраз, Франција на земја без дебели луѓе, а Србија како добра во тенис. За жал, на мапата нема стереотип за Македонија.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура