X
 23.05.2016 Култура

Ретки фотографии кои ја покажуваат тајната војска на Северна Кореја

Малку се знае за Северна Кореја, а можеби и помалку за нејзината војска. И додека фотографиите можат да бидат инструмент за учење за тоа како се одвива секојдневниот живот во „запечатеното царство“, исклучително тешко е да се помине покрај граничните премини и надвор од државата.

 

vojska

 

Но, неодамна „Reuters“ сподели ретки фотографии од војската на Северна Кореја од 2006 до 2015 година, кои откриваат каков е животот на еден Севернокорејски војник.

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура